Program Details

/Program Details
Program Details 2018-04-20T11:15:13+00:00

Bachelor of Science with Honours (Food Biotechnology)

PROGRAM DETAILS

Programme Code: QG07
Medium of instructions: English and Arabic
Duration of Studies:
- Full Time: 4 years (8 semesters)

This four (4) years programme is conducted through teaching, dissertation and industrial training. The main objective of the Food Biotechnology Programme is to produce graduates that are knowledgeable, skilled and able to integrate biological science and food technology; unite with ethics and social responsibility. The programme is designed to produce graduates who have a combined knowledge and experience of lab research in food biotechnology in order to produce quality research and provide excellent service to the government, educational sectors, research organisations and food industries

CAREER PROSPECTS

Pegawai Teknologi Makanan, Pegawai Kualiti Makanan (QC), Pegawai Jaminan Makanan (QC), Ahli Mikrobiologi Makanan, PensyarahTenaga Pengajar, Pegawai Penyelidik (RO), Pakar Pemakanan, Pengusaha Makanan

Memiliki Sijil Pelajaran Malaysia (SPM) dengan mendapat kepujian dalam mata pelajaran Bahasa Malaysia/Bahasa Melayu dan lulus dalam mata pelajaran Sejarah mulai tahun 2013. Kepujian Bahasa Malaysia/Bahasa Melayu kertas Julai diambil kira;

dan

Lulus Peperiksaan Sijil Tinggi Persekolahan Malaysia (STPM) dengan mendapat sekurang-kurangnya PNGK 2.00 dan mendapat sekurang-kurangnya:

  • Gred C (NGMP 2.00) dalam mata pelajaran Pengajian Am;

dan

  • Gred C (NGMP 2.00) dalam dua (2) mata pelajaran lain

dan

Mendapat sekurang-kurangnya Tahap 1 (Band 1) dalam Malaysian University English Test (MUET) mengikut tempoh sah laku pada tarikh permohonan.

Memiliki Sijil Pelajaran Malaysia (SPM) dengan mendapat kepujian dalam mata pelajaran Bahasa Malaysia/Bahasa Melayu dan lulus dalam mata pelajaran Sejarah mulai tahun 2013. Kepujian Bahasa Malaysia/Bahasa Melayu kertas Julai diambil kira;

dan

Lulus Matrikulasi KPM/Asasi UA dengan mendapat sekurang-kurangnya PNGK 2.00;

dan

Mendapat sekurang-kurangnya Tahap 1 (Band 1) dalam Malaysian University English Test (MUET) mengikut tempoh sah laku pada tarikh permohonan.

Memiliki Sijil Pelajaran Malaysia (SPM) dengan mendapat kepujian dalam mata pelajaran Bahasa Malaysia/Bahasa Melayu dan lulus dalam mata pelajaran Sejarah mulai tahun 2013. Kepujian Bahasa Malaysia/Bahasa Melayu kertas Julai diambil kira;

dan

Mendapat sekurang-kurangnya Pangkat Jayyid dalam Peperiksaan Sijil Tinggi Agama Malaysia (STAM) Tahun 2018 dan 2017.

dan

Mendapat sekurang-kurangnya Tahap 1 (Band 1) dalam Malaysian University English Test (MUET) mengikut tempoh sah laku pada tarikh permohonan.

Memiliki Sijil Pelajaran Malaysia (SPM) dengan mendapat kepujian dalam mata pelajaran Bahasa Malaysia/Bahasa Melayu dan lulus dalam mata pelajaran Sejarah mulai tahun 2013. Kepujian Bahasa Malaysia/Bahasa Melayu kertas Julai diambil kira;

dan

Memiliki kelulusan Diploma UA/Politeknik/IPTS, Diploma Kemahiran Malaysia (DKM), Diploma Lanjutan Kemahiran Malaysia (DLKM), Diploma Vokasional Malaysia (DVM) atau kelulusan lain yang diiktiraf setaraf dengannya oleh Kerajaan Malaysia dan diluluskan oleh Senat Universiti (syarat khas program mengikut jenis program yang ditawarkan di UA);

atau

Lulus Peperiksaan Sijil Tinggi Persekolahan Malaysia (STPM) Tahun 2017 dan sebelumnya dengan mendapat sekurang-kurangnya PNGK 2.00 dan Gred C (NGMP 2.00) dalam tiga (3) mata pelajaran termasuk Pengajian Am;

atau

Lulus Peperiksaan Matrikulasi Tahun 2017 dan sebelumnya dengan mendapat sekurang-kurangnya PNGK 2.00;

atau

Lulus Peperiksaan Sijil Tinggi Agama Malaysia (STAM) Tahun 2016 dan sebelumnya dengan mendapat sekurang-kurangnya Tahap Jayyid;

atau

Lulusan Pra-U Sekolah Sukan Malaysia/GCE A-Level/International Baccalaureate Diploma/Australian Matriculation (AUSMAT) serta kelayakan lain yang diiktiraf setaraf dengannya oleh Kerrajaan Malaysia dan diluluskan oleh Senat UA

 

dan

 

Mendapat sekurang-kurangnya Tahap 1 (Band 1) dalam Malaysian University English Test (MUET) mengikut tempoh sah laku pada tarikh permohonan.

(1) Mendapat sekurang-kurangnya Gred C+ (NGMP 2.33) pada peringkat STPM dalam mata pelajaran berikut:

  • Biology
  • Chemistry

dan

(2) Mendapat sekurang-kurangnya Gred C (NGMP 2.00) pada peringkat STPM dalam mata pelajaran berikut:

  • Physics
  • Mathematics (M)/Mathematics (T)

dan

(3) Mendapat sekurang-kurangnya Kepujian (Gred C) pada peringkat SPM dalam mata pelajaran berikut:

  • Bahasa Arab/Bahasa Arab Tinggi/Bahasa Arab Komunikasi
  • Bahasa Inggeris
  • Biology
  • Physics/Chemistry
  • Mathematics/Additional Mathematics
  • Mana-mana DUA (2) mata pelajaran berikut:
  • Pendidikan Islam/Tasawwur Islam/Pendidikan Syariah Islamiyyah/Pendidikan al-Quran dan as-Sunnah

dan

(4) Mendapat sekurang-kurangnya Tahap 2 (Band 2) dalam Malaysian University English Test (MUET)

dan

(5) Calon tidak mempunyai ketidakupayaan penglihatan dan ketidakupayaan fizikal yang menyukarkan kerja amali.

1) Mendapat sekurang-kurangnya Gred C+ (2.33) pada peringkat Matrikulasi/Asasi dalam mata pelajaran berikut:

  • Biology
  • Chemistry

dan


(2) Mendapat sekurang-kurangnya Gred C (2.00) pada peringkat Matrikulasi/Asasi dalam mana-mana DUA (2) mata pelajaran berikut:

  • Mathematics/Physics/Computer Science

dan


(3) Mendapat sekurang-kurangnya Kepujian (Gred C) pada peringkat SPM dalam mata pelajaran berikut:

  • Bahasa Arab/Bahasa Arab Tinggi/Bahasa Arab Komunikasi
  • Bahasa Inggeris
  • Biology
  • Physics/Chemistry
  • Mathematics/Additional Mathematics
  • Mana-mana DUA (2) mata pelajaran berikut:
  • Pendidikan Islam/Tasawwur Islam/Pendidikan Syariah Islamiyyah/Pendidikan al-Quran dan as-Sunnah

dan

(4) Mendapat sekurang-kurangnya Tahap 2 (Band 2) dalam Malaysian University English Test (MUET)

dan

(5) Calon tidak mempunyai ketidakupayaan penglihatan dan ketidakupayaan fizikal yang menyukarkan kerja amali.

(1) Memiliki Diploma dalam bidang Sains/Sains Gunaan/Teknologi Makanan/Mikrobiologi atau setaraf dengan mendapat sekurang-kurangnya PNGK 2.70

 dan

(2) Mendapat sekurang-kurangnya Kepujian (Gred C) pada peringkat SPM dalam mata pelajaran berikut:

  • Bahasa Arab/Bahasa Arab Tinggi/Bahasa Arab Komunikasi
  • Bahasa Inggeris
  • Biology
  • Physics/Chemistry
  • Mathematics/Additional Mathematics
  • Mana-mana DUA (2) mata pelajaran berikut:
  • Pendidikan Islam/Tasawwur Islam/Pendidikan Syariah Islamiyyah/Pendidikan al-Quran dan as-Sunnah

dan

(3) Mendapat sekurang-kurangnya Tahap 2 (Band 2) dalam Malaysian University English Test (MUET)

dan

(4) Calon tidak mempunyai ketidakupayaan penglihatan dan ketidakupayaan fizikal yang menyukarkan kerja amali.

A. YURAN PENDAFTARAN

  • Bayaran sekali sahaja sepanjang tempoh pengajian.
PERKARAWARGANEGARA
(RM)
BUKAN WARGANEGARA
(RM)
1Pendaftaran50.00100.00
2Minggu Suai Kenal150.00150.00
3Aktiviti Fakulti dan ePanduan35.0035.00
4Kad Matrik10.0010.00
5Alumni50.0050.00
6Kebajikan30.0030.00
7Lain-lain Perkhidmatan30.0030.00
8Pengijazahan dan Konvokesyen*250.00250.00
 JUMLAH A605.00655.00

* Dicaj pada awal pengajian dan akan dikembalikan dalam mana-mana keadaan berikut:
   1) Pelajar meninggal dunia
   2) Pelajar menarik diri daripada pengajian
   3) Pelajar diberhentikan daripada pengajian (disebabkan tindakan tatatertib @ kegagalan dalam peperiksaan)

 

B. YURAN PENGAJIAN

  • Item-item ini akan dicaj pada setiap semester.
PERKARABioteknologi MakananSains Aktuari & Pengurusan RisikoSains Komputer
(Keselamatan & Jaminan Maklumat)
Matematik KewanganFizik GunaanTeknologi Kimia Industri
(QG07)(QS10)(QC13)(QS43)(QG00)(QS21)
Yuran pengajian Ijazah Sarjana Muda dicaj secara berpakej595.00605.00605.00603.00605.00583.00
JUMLAH B595.00605.00605.00603.00605.00583.00
  • Formula Pakej : jam kredit keseluruhan pengajian bahagi jumlah semester pengajian. 
  • Caj yuran pengajian BUKAN WARGA adalah 5 gandaan (x5)

 

C. YURAN PERKHIDMATAN

  • Item-item ini akan dicaj pada setiap semester.
 PERKARAWARGANEGARA
(RM)
BUKAN WARGANEGARA
(RM)
1Kemudahan Peralatan25.0050.00
2Perpustakaan50.0050.00
3Kokurikulum dan Sukan20.0050.00
4Komputer dan ICT100.00120.00 
5Skim Perkhidmatan Kesihatan Pelajar50.00100.00
6Pengangkutan25.00160.00
7Insurans7.500.00*
8Makmal**50.00100.00
9Antarabangsa***75.0075.00
 JUMLAH C402.50705.00

*     Dicaj oleh EMGS (Education Malaysia Global Services)
**   Pengecualian yuran makmal bagi program QS10, QC13 & QS43
*** Dicaj enam (6) semester sahaja berturut-turut dan jumlah caj yuran tersebut, setakat mana yang telah dicaj dan dibayar akan dikembalikan dalam mana-mana keadaan berikut:

   1) Pelajar meninggal dunia
   2) Pelajar menarik diri daripada pengajian
   3) Pelajar diberhentikan daripada pengajian (disebabkan tindakan tatatertib @ kegagalan dalam peperiksaan)

 

D. YURAN ASRAMA

  • Item ini akan dicaj pada setiap semester (sekiranya pelajar menginap di asrama USIM)
PERKARAWARGANEGARA
(RM)
BUKAN WARGANEGARA
(RM)
1Asrama550.00600.00
2Aktiviti Kolej Kediaman40.0050.00
 JUMLAH D590.00650.00
 

 

Bagi pemohon warganegara, permohonan kemasukan ke USIM bagi lepasan STPM/STAM/Matrikulasi dan Diploma/Setaraf adalah melalui aplikasi dalam talian UPU online. Capaian maklumat dan borang permohonan adalah melalui laman web rasmi kemasukan ke Universiti Awam (UA) di http://upu.mohe.gov.my

General entry requirement for Bachelor Degree Programme for International Students are as follows:

  1. Senior High School / Senior Secondary School / other equivalent pre-university examinations from government schools (with the period of at least 11 to 12 years of study from primary to higher secondary); OR
  2. General Certificates of Education (GCE) ‘A’ Level / Diploma in related fields or other equivalent pre-university examinations; OR
  3. Any other certificate that is recognized by the senate of the university as equivalent to the above; AND
  4. Specific entry requirements based on programmes; AND
  5. Credit in one (1) Islamic Studies subject; AND
  6. Fulfilled English Language Proficiency Requirement; AND
  7. Fulfilled Arabic Language Proficiency Requirement.
  1. Must obtain at least a Grade C+ (2.33) at A’Level/equivalent in the following subjects:
    • Chemistry
    • Biology
  2. Must obtain at least a Grade C (2.00) at A’Level/equivalent in the following subjects:
    • Physics
    • Mathematics
  3. Candidates with no physical disability and colour blindness.
  1. English and Arabic are the two (2) primary languages used for instruction in the University, depending on the specific programme of study and / or subjects.
     
  2. Applicants shall show evidence of proficiency in English Language based on the following criteria:
    • minimum score of 34 (IBT) in Test of English as a Foreign Language (TOEFL) / 450 (PBT) / 133 (CBT); or
    • Band 4 in International English Language Testing System (IELTS); or
    • Band 3 in Malaysian University English Test (MUET); or
    • Common European Framework of Reference (CEFR) equivalence; or
    • successfully completed full time secondary or tertiary studies or equivalent qualification where the language of instruction and assessment was in English; or
    • native speakers of English
       
  3. Higher score is required in certain programme. Please refer to specific entry requirement for each programme.
     
  4. Applicants shall show evidence of proficiency in Arabic Language based on the following criteria:
    • Credit in Arabic Language at O-Level/equivalent or A-Level/equivalent
    • successfully completed full time secondary or tertiary studies or equivalent qualification where the language of instruction and assessment was in Arabic; or
    • native speaker of Arabic; or
    • pass University Arabic Placement Test (UAPT) conducted by the University
FEESABCD

(A)

Registration Fees (once)

Registration | Ta’aruf Session | Matric card  | Welfare | Faculty's Activities & Handbook | Alumni | Convocation*655.00655.00655.00655.00

(B)

Tuition  Fees, Accommodation and others
(every semester)

Tuition5,000.004,000.002,500.003,000.00
Hostel600.00600.00600.00600.00
Inventories 50.0050.0050.0050.00
Library 50.0050.0050.0050.00
Sports and Co-curriculum 50.0050.0050.0050.00
Computer Lab 120.00120.00120.00120.00
Students Health Services Scheme 100.00100.00100.00100.00
Residential College Activities50.00 50.0050.0050.00
Transportation160.00160.00160.00160.00
Insurance ** 202.50 202.50 202.50 202.50
Lab100.00 100.00--
International***75.00 75.0075.0075.00
 TOTAL (B)RM 6,557.50RM 5,557.50RM 3,957.50RM 4,457.50
 TOTAL(A) + (B)RM 7,212.50RM 6,212.50RM 4,612.50RM 5,112.50
      

Notes:

 A(Engineering Programme): QK86
 B(Science & Technology Programmes): All programmes with starting programme code of QG, QS, QC
 C(Arts and Human Science Programmes): All programmes with starting programme code of QI, QP, QB & QE06
 D(Social Science Programmes): QE06 | QA19 | QA02 | QL04           

 

*     Convocation fee is charged during the registration (once) and will be paid back under 3 conditions i.e
       i. Withdrawal from the University
       ii. Dismiss from the study (Disciplinary action or fail in the examination) 
       iii. Dead
**   Insurance rates depends on the current scheme yearly
**   Convocation fee will be charge from Semester I – VII (RM100.00 per semester)
*** International fee will be charged from semester I-VII (RM75.00 per semester)

  • Amount to be paid on Registration day = Total (A) + (B)
  • Total (A) is to be paid once only, while Total (B) is for every semester
  • All payment is stated in RM (Malaysian Ringgit)
  • USIM reserves the right to change fees at any time. (Rates of USD may differ according to the current exchange rate.)

International student at Universiti Sains Islam Malaysia (the University) are required to abide by the following health examination requirement:

  1. International student is strongly advised to ensure that he/she is free from the following diseases* prior to arrival in Malaysia and throughout his/her studies:

        1.1          Tuberculosis
        1.2          Hepatitis B and Hepatitis C
        1.3          Sexually Transmitted Diseases
        1.4          Human Immunodeficiency Virus Infection/Acquired Immunodeficiency Syndrome (HIV/AIDS)
        1.5          Urine Positive for Drugs
        1.6          Typhoid
        1.7          Malaria
        1.8          Japanese Enchapilitis
        1.9          Severe Acute Respiratory Syndrome (SARS)
        1.10        Avian Flu
     
  2. International student is required to complete health examination** at Student Health Clinic at Student Affairs Division Building before being allowed to register and to apply for any immigration document at his/her own cost.
  3. The University will not process any application for any immigration document if the international student was found to be infected with any disease mentioned in paragraph 1 after the health examination and he/she shall be directed to leave the country as soon as possible at his/her own cost.
  4. If the international student failed to leave the country, the University reserves the right to surrender him/her to the Malaysian Immigration Department for deportation.

For further detail on health examination, kindly contact +606 7986121 (8.00 am - 5.00 pm local time, Monday - Friday)

 

*Based on the Malaysian Immigration Department Circular No. 39
**Health examination result for the diseases will be ready after seven (7) working days and the cost shall not exceed RM300.00

 

Kindly visit eUG (USIM Undergraduates online application) to apply for Undergraduate programmes.


For information related to visa and student pass, please refer to http://alamiyyah.usim.edu.my


Kindly complete the documents required :

  1. Complete application form. (download here)
  2. 1 copy of recent passport photograph.
  3. Certified true copy of 'O' Level/equivalent certificate.
  4. Certified true copy of 'O' Level/equivalent transcript.
  5. Certified true copy of 'A' Level/Matriculation/Diploma certificate.
  6. Certified true copy of 'A' Level/Matriculation/Diploma transcript.
  7. Certified true copy of English translation certificate/transcript.
    (kindly translate all the certificate/trancript if the certificate/transcript is not written in english)
  8. Financial Afidavit/Bank Statement/Letter of scholarship
  9. Proof of processing fee payment (USD30)
    (application will only be process if the payment is receive by USIM)


Kindly submit all the completed documents (no.1-9) to :

Division of Academic Management
Level 2, Chancellory Building,
Universiti Sains Islam Malaysia,
Bandar Baru Nilai,
71800, Nilai, Negeri Sembilan.

email : international@usim.edu.my

 

Details of processing fee (USD30 payment) :

Payee : Bendahari Universiti Sains Islam Malaysia
Account No : 05058010021488
Swift Code : bimb Mykl


For any enquiries regarding International admission, please contact :

- Mrs Mazlina Mohamed Tamjid (06-7988331)
- Mrs Nurhassikin Maulat Mahmud (06-7988144)

Contact Us

Student Admissions and Marketing Department
Level 1, Chancellory Building
Universiti Sains Islam Malaysia (USIM)
Bandar Baru Nilai, 71800, Nilai, Negeri Sembilan, MALAYSIA

Phone: +606-798 8000
Email: admission@usim.edu.my